Historyczny przełom na terenie Krzyżowej

Osoby, które jeszcze nie podjęły decyzji co do tego, gdzie zamierzają spędzić weekend albo kilka dni urlopu, mogą pomyśleć chociażby o Krzyżowej. To wieś w powiecie świdnickim, nad rzeką Pilawą. Osada uznawana jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie doszło do symbolicznego pojednania polsko-niemieckiego. To tutaj właśnie zorganizowano spotkanie Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego, które miało w sposób symboliczny normalizować stosunki polsko-niemieckie.

Dlaczego właściwie warto pomyśleć o pobycie w Krzyżowej? Argumentem za tą uroczą wsią, która istnieje już od XIV wieku, jest chociażby jej stosunkowo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Zdecydowanie, gdy chodzi o atrakcyjne kwatery, nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsza rezerwacja w internecie, wpisując hasło ➥Noclegi w Krzyżowej, wyskoczy nam baza internetowa z zaprezentowanymi klarownie obiektami (hotele, pensjonaty, agroturystyki).  Zresztą także i tutejsza baza gastronomiczna nie pozostawia nic do życzenia. Krzyżowa to miejsce, które z pewnością powinny odwiedzić wszystkie osoby zainteresowane historią współczesną. Dlaczego właściwe? Można to łatwo wytłumaczyć. To właśnie w tej uroczej wsi doszło do spotkania premiera Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Helmutem Kohlem. Było to symboliczne spotkanie, połączone z uczestnictwem w tzw. "Mszy Pojednania" odprawiona w pałacu w Krzyżowej. Spotkanie to miało oznaczać koniec konfliktów pomiędzy narodami polskim oraz niemieckim. Zaraz przy wjeździe do pałacu w Krzyżowej można zresztą zobaczyć tablicę, która upamiętnia to tak istotne dla stosunków pomiędzy oboma krajami wydarzenie.

Sama Krzyżowa to miejsce, gdzie można zobaczyć całkiem dużo niebanalnych zabytków. Ciekawy jest chociażby wspomniany już pałac, który wchodzi w skład całego zespołu pałacowo-folwarcznego. To jednak niejedyny zabytek, który zasługuje na uwagę. Ciekawy jest także stary cmentarz ewangelicki, który kiedyś należał do rodziny Moltke (właściciele wsi). Jakby tego było mało, mamy tu stary kościół ewangelicki, to obiekt prawie zapominany, jednak godny obejrzenia. Także i w sezonie letnim można liczyć na ciekawe rozrywki w tych okolicach. Przede wszystkim nad Jeziorem Bystrzyckim, czyli chyba najpiękniejszym jeziorem zaporowym w Sudetach. To miejsce, gdzie nie tylko można napawać się zapierającymi dech w piersi widokami, ale także uprawiać rozmaite sporty wodne. Tuż nad jeziorem wznosi się na niewysokiej górze Choina, słynny zamek Grodno, gdzie obecnie znajduje się muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>