Sromowce Niżne i okolice

Mało jest takich miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć piękną przyrodę, dawne zabytki i spędzić też czas aktywnie, a przy okazji móc nie przejmować się zbytnio tym, gdzie się zatrzymamy. Pieniny to jedno z takich miejsc. Tutaj możemy wybrać się na przechadzkę leśnym szlakiem, spróbować wdrapać się na Sokolicę lub Wysoką, a później spłynąć np. pontonem po Dunajcu. Po wszystkim możemy poznać historię okolicy odwiedzając ruiny średniowiecznych zamków w Niedzicy i Czorsztynie. A na dodatek w okolicy możemy znaleźć co kawałek miejsce, gdzie oferuje się turystom noclegi. Pieniny mają bowiem doskonałą bazę noclegową.

W Pieninach znajdziemy wiele ciekawych miejsc – zarówno związanych z tutejszą przyrodą, jak i historią. Warto się wybrać na początku naszej wędrówki do Sromowiec Niżnych, gdzie znajduje się Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Znajdziemy w nim wiele eksponatów związanych z samym parkiem narodowym i jego powołaniem do życia, a także ekspozycję związaną z przyrodą tutejszych szczytów i przełomów Dunajca. Dowiemy się, jakie zwierzęta tu zamieszkują i jaka roślinność jest charakterystyczna dla Pienin. W Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się także ekspozycja etnograficzna, gdzie obejrzeć można np. stroje typowe dla mieszkańców tej okolicy.

Sromowce Niżne to także miejsce, gdzie znajdziemy ciekawą drewnianą świątynię, pochodzącą z XVI wieku. Jest to kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny. Jednak prawdziwą atrakcją tych okolic jest szczyt Trzy Korony. Składają się na niego trzy wysokie wierzchołki. Na jednym z nich, Okrąglicy, znajduje się metalowa platforma widokowa. Wstęp na nią jest płatny, ale warto wyłożyć kilka złotych, by móc podziwiać widok, jaki się stąd rozciąga. Z Trzech Koron widać prawie całe Pieniny i duży fragment przełomu Dunajca. Można stąd też przejść na inny pobliski szczyt – Sokolicę.

Warto się też wybrać do innej miejscowości w Pieninach – do Grywałdu. Tu znajduje się zabytkowy, drewniany kościół świętego Marcina. Jest to piękna świątynia, powstała w XV wieku, w której wnętrzach zobaczyć można m.in. polichromię z 1618 roku oraz późnogotycki tryptyk z XVI stulecia. Kościół znajduje się na zalesionym wzgórzu, co tylko dodaje mu uroku. Jest to także doskonały punkt widokowy, a przed wiekami było to prawdopodobnie miejsce modłów tutejszych Słowian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>