Styk dwóch religii – Wysowa-Zdrój

Wybierając się na południe Polski, najczęściej mamy ochotę odwiedzać wszelkiego rodzaju pasma górskie, na których rozprzestrzenione są malownicze szlaki turystyczne. Rzeczywiście jest to wyjątkowa forma spędzania wolnego czasu, ale nie jedyna. Ponieważ warto także rozejrzeć się za zabytkami, które znajdują się w zwiedzanym przez nas regionie. Czy zatem, jeśli zarezerwujemy noclegi w wiosce Wysowa-Zdrój, będziemy mieli ciekawe możliwości do zwiedzania? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ tutejsza baza noclegowa [dostępna tu: meteor – Wysowa Zdrój] przede wszystkim ma charakter uzdrowiskowy, więc tutaj turyści oczekują różnych wrażeń.

Jednym z ciekawych miejsc, a właściwie mini obiektów, jakie warto zobaczyć, jest krzyż znajdujący się blisko cerkwi św. Michała Archanioła. Ponieważ jest on postawiony ku pamięci Chrztu Rusi Kijowskiej. Natomiast na samym krzyżu znajdziemy datę przypominającą 988 rok. Już wiemy, że w tych okolicach jest wiele obiektów, mających duży związek z religią prawosławia. Mianowicie to właśnie tutaj znajduje się między innymi Monaster Opieki Matki Bożej. To jest nic innego jak klasztor, w którym przebywają mężczyźni. Dokładnie należy on do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Nie bez znaczenia jest lokalizacja Klasztoru. Właśnie na Górze Jawor odbywały się objawienia maryjne, które występowały w dwudziestoleciu międzywojennym.

Jeśli chodzi o kościół katolicki, to mamy do czynienia z tutejszym kościołem parafialnym, który został wybudowany tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zatem spokojnie można powiedzieć, że nie jest to zbyt stary zabytek, ale przetrwał on jedne z najtrudniejszych czasów dla Polski. Wchodząc na Górę Jawor [więcej: Wikipedia], mamy niebywałą okazję do tego, żeby zwiedzić tutejsze Sanktuarium Łemkowskie. Dla rzymskokatolickich wyznawców miejsce to wydaje się być wręcz egzotyczne. Jednak to właśnie w tym miejscu objawiała się Matka Boża. Objawienia miały miejsce w 1925 roku, dokładnie 21 września. Po objawieniu wypłynęło cudowne źródełko. Według objawień na tym miejscu miała zostać wybudowana kapliczka. Rzeczywiście tak się stało. Ale została ona niestety doszczętnie zrujnowała po akcji Wisła. Dopiero później udało się ją odremontować. Tak więc w Wysowej-Zdroju znajdziemy przede wszystkim zabytki pozostawione przez wyznawców prawosławnej religii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>