Wypoczynek na łonie natury – Zwierzyniec

Roztocze od zawsze przyciągało wszystkich spragnionych odpoczynku od hucznego i męczącego klimatu dużych ośrodków miejskich. Czyste powietrze oraz bliskość przyrody, drzew i wody, to idealne warunki do rekreacji i regeneracji sił.

Wśród roztoczańskich atrakcji jedną z największych stanowi jej serce i zarazem klucz: Zwierzyniec. Ta niepozorna miejscowość (w całej gminie znajduje się jedynie około 1700 domów) daje się lubić od pierwszego spotkania. Położona na samym skraju Puszczy Solskiej, od blisko 400 lat była ośrodkiem przetwórstwa dóbr lasów i okolicznych żyznych pól. Do dzisiaj nie straciła swojego charakteru miejsca blisko związanego z gospodarką i administracją dawnych dóbr Ordynacji Zamojskiej. Dzisiaj wciąż można w Zwierzyńcu odnaleźć resztki zabudowań przypominających o niegdysiejszych dobroczyńcach i właścicielach miasta. Sztuczne stawy i zielony układ ogrodowy w pobliżu nieistniejącego już dzisiaj modrzewiowego pałacu Zamoyskich, kościół na wyspie pośrodku kolejnego stawu, krótki deptak wiodący przez centrum miasteczka, browar, dawny młyn, neoklasycystyczne budowle będące niegdyś siedzibą Zarządu Ordynacji, Pałac Plenipotenta w stylu alpejskim…te i wiele innych, czasem zaskakujących atrakcji czeka na wszystkich, którzy zdecydują się zagościć w Zwierzyńcu. Odnajdą się tutaj tropiciele miejskich ciekawostek i nietypowych budynków oraz pomników oraz wszyscy pragnący podziwiać lokalną drewnianą architekturę. Wiele domów w okolicy liczy sobie niemal 90 lat.

Dobra baza noclegowa (którą bez problemu można przeszukać wpisując hasło: „Zwierzyniec noclegi”) zachęca do pozostania w tym centrum Roztocza na dłużej. Szczególnie okres letni obfituje w atrakcje niekoniecznie mające wspólne korzenie z historycznością miasta: można wypożyczyć rowery lub rozkoszować się jazdą konną, w pobliżu organizowanych jest wiele spływów kajakowych (Na Wieprzu i Tanwi), pobliskie Stawy Echo i Zalew Rudy zachęcają do kąpieli, a Roztoczański Park Narodowy kusi ścieżkami (w tym Centralnym Szlakiem Roztocza i Szlakiem Krawędziowym Roztocza, wiodącymi przez miejsca najbardziej warte uwagi).

W samym Zwierzyńcu co roku organizowanych jest wiele festiwali i wydarzeń, takich jak koncerty muzyczne w wykonaniu lokalnych zespołów, dni poświęcone dawnej sztuce myśliwskiej i kulinariom, wernisaże i pokazy filmowe. Innymi słowy: w Zwierzyńcu jest na co popatrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>