Zabytki na północy kraju – Suwalszczyzna

Suwalszczyzna jest regionem historycznym, który dopiero zaczyna być odkrywany pod kątem turystycznym. Nic dziwnego, słynie on z tego, że jest nazywany potocznie polskim Biegunem Zimna. Rzeczywiście właśnie tutaj odnotowywane są jedne z najniższych temperatur w całej Polsce, natomiast zima bywa nie tylko mroźna, ale i bardzo długa. Czy zatem, jeśli zabukujemy komfortowe noclegi na Suwalszczyźnie, możemy w ogóle liczyć na to, że będziemy mieli ciekawe zabytki do zwiedzania?

Okazuje się, że nawet tutejsza baza noclegowa doskonale przygotowała się pod tym kątem. Zatem należy jedynie skupić się na wyborze terminu na zwiedzanie. Już w samych Suwałkach będziemy mieli okazję znaleźć kilka obiektów, które były wybudowane przed paroma wiekami. Do nich zalicza się chociażby słynny zespół dworski, pochodzący z XVIII wieku. Natomiast zespół carskich koszar został wybudowany na przełomie XIX oraz XX wieku, ale także imponuje swoją doskonałą architekturą. Docierając do Sejn, koniecznie trzeba tutaj zobaczyć klasztor dominikański, który zaczęto budować już w XVII wieku. Obecnie w nim można zwiedzać nie tylko wspaniałe wnętrza, ale również niesamowite eksponaty znajdujące się w Muzeum Diecezji Sejneńskiej. Dokoła Sejn, w pobliskich wsiach, znajdziemy również całkiem sporo zabytkowych dworków, które pochodzą często z XIX bądź XX wieku. Wystarczy odwiedzić takie miejscowości jak Łumbie, czy też Dowiaciszki. W tej drugiej miejscowości mamy do czynienia również z dworem wybudowanym w XIX wieku, który znajduje się w otoczeniu całkiem sporego parku.

Poszukując jeszcze innych zabytków, a właściwie zabytkowej miejscowości, koniecznie trzeba odwiedzić Wiżajny. Jest to miejscowość położona na północy Suwalszczyzny, praktycznie pod samą granicą z Litwą. Ale właśnie tutaj, mamy niebywałą okazję do tego, żeby zwiedzić układ urbanistyczny, który zachował się z XVII wieku. Jest to widok godny uwagi, ponieważ nieczęsto w Polsce znajdziemy takiego rodzaju historyczne perełki. Można, by jeszcze długo opowiadać na temat zabytków, jakie znajdują się na terenie Suwalszczyzny. Jedno jest pewne – każdy z nich zasługuje na to, żeby go zobaczyć. Tym bardziej, że oprócz takich zabytkowych obiektów, Suwalszczyzna wyróżnia się również niesamowitymi walorami przyrodniczymi, specyficzną kulturą i kuchnią, której trzeba koniecznie spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>