Zabytki sakralne na terenie Płocka

Niegdyś Płock był stolicą Mazowsza. To przepiękne miasto znajdujące się na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego po dziś dzień zachwyca przyjezdnych pięknem swej architektury. Aby zwiedzić wszystkie atrakcje znajdujące się w tym miejscu należałoby spędzić tu przynajmniej tydzień, a i to może się okazać zbyt krótki czas. Wycieczkę po mieście warto zacząć w punkcie informacji turystycznej, gdzie dostępne są mapy oraz ciekawe przewodniki opisujące wszystkie najważniejsze zabytki.

Jedną z propozycji na tematyczne zwiedzanie może być wycieczka po jego najważniejszych zabytkach sakralnych. W centrum miasta znajduje się Bazylika Katedralna. Jest to jedna z najstarszych tego typu świątyń w Polsce – w swoich piwnicach kryje sarkofagi zawierające szczątki dwóch byłych władców naszego kraju, a mianowicie Bolesława Krzywoustego oraz jego ojca – Władysława Hermana. Pierwsza świątynia wzniesiona z drewna powstała tu już w końcówce XI wieku z inicjatywy ówczesnego króla Polski. Przez kolejne stulecia wielokrotnie była przebudowywana, kilka razy uległa również niszczycielskiemu działaniu ognia. Ostatnia z wielkich renowacji miała miejsce na początku XX wieku. Zwiedzając ją warto zwrócić uwagę na zabytkowy XVII-wieczny Ołtarz Ukrzyżowania oraz zabytkowe epitafia nagrobne. Po dziś dzień zachwyca swoim ogromem i majestatem.

Odwiedzając Płock warto również znaleźć chwilę czasu na wizytę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To właśnie podczas posługi w tym klasztorze w I połowie XX wieku, Siostra Faustyna Kowalska [https://pl.wikipedia.org/wiki/Faustyna_Kowalska]doznała cudownego objawienia, podczas którego dostała od Jezusa przykazanie namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego, który w tym momencie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wizerunków Syna Bożego. Na płockim Wzgórzu Tumskim znajduje się również Stare Opactwo, które niegdyś należało do zakonu Benedyktynów. Obecnie zorganizowano na jego terenie najmłodszy oddział Muzeum Diecezjalnego, w którym można zobaczyć między innymi jeden z najbogatszych skarbców diecezjalnych jaki znajduje się w Polsce. Wszystkie osoby, które chcą zobaczyć najciekawsze sakralne zabytki Płocka powinny przed przyjazdem zadbać o wcześniejszą rezerwację miejsca noclegowego. Ciekawe oferty noclegowe można znaleźć na stronach internetowych {} – są też dostępne po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytania o „noclegi Płock”. Co prawda, znajdująca się w mieście baza noclegowa jest dosyć obszerna, jednak podczas zwłaszcza wakacyjnych weekendów i ona pęka w szwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>